Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Staatliche Kunsthalle Karlsruhe
G
Jul 2021 - Oct 2021
Karlsruhe
(96)
+0
Voigt, Kirsten Claudia (Curator)
+0
Beiersdorf, Leonie (Curator)
+0
Borkhardt, Sebastian (Curator)
+0
Inventing Nature - 'Pflanzen in der Kunst'
Staatliche Kunsthalle Karlsruhe
, Germany
Karlsruhe ,
Germany
Eva Jospin (1975); Martin Schongauer (1450 - 1491); Joan Fontcuberta (1955); Albert Ernest de Carrier-Belleuse (1824 - 1887); Jean-Baptiste Carpeaux (1827 - 1875); Julio González (1876 - 1942); William Kentridge (1955); François Chauveau (1613 - 1676); Lorenz Lingg (1582 - 1630); Erwin Wurm (1954); Volker Kreidler (1962); Barthélémy Toguo (1967); Gabriela Oberkofler (1975); Rachel Ruijsch (1664 - 1750); Liliane Tomasko (1967); Clara Peeters (1594 - 1657); Kiki Smith (1954); Tobias Rehberger (1966); Odilon Redon (1840 - 1916); J. H. Edenberger; Peter Dreher (1932 - 2020); Silvia Bächli (1956); Joseph Beuys (1921 - 1986); Bernd Koberling (1938); Christiane Löhr (1965); Anselm Feuerbach (1829 - 1880); Karl Wilhelm de Hamilton (1668 - 1754); Henri Fantin-Latour (1836 - 1904); Hanns Schimansky (1949); Franz de Hamilton; Hans Thoma (1839 - 1924); Wolfgang Laib (1950); Donna Conlon (1966); Mark Dion (1961); Theresa Lükenwerk (1962); Ferdinand Keller (1842 - 1922); Georg Dionysius Ehret (1708 - 1770); Robert Voit (1969); Emil Lugo (1840 - 1902); Lucas Cranach the Elder (1472 - 1553); Joan Jonas (1936); Hans Holbein II (1497 - 1543); Jacob Isaackszoon van Ruysdael (1629 - 1682); Félix Vallotton (1865 - 1925); Gregory Crewdson (1962); Lois Weinberger (1947 - 2020); Bonicella [Cella] Thoma (1858 - 1901); Martin Schwenk (1960); Georg Wilhelm Issel (1785 - 1870); Edmund Friedrich Kanoldt (1845 - 1904); Eugen Bracht (1842 - 1921); Ansel Adams (1902 - 1984); Simone Demandt (1959); Julia Schmid (1969); Susanne Kriemann (1972); Franz Janszoon Post (1612 - 1680); Adolf Schroedter (1805 - 1875); Maurice de Vlaminck (1876 - 1958); Fanny Edle von [Franziska] Geiger-Weishaupt (1862 - 1931); Georg Scholz (1890 - 1945); Andreas Züst (1947 - 2000); Lara Almárcegui (1972); Ilkka Halso (1965); Thomas Struth (1954); Spencer Finch (1962); [Gerda Steiner *1967 & Jörg Lenzlinger *1964] Steiner & Lenzlinger; Abbas Akhavan (1977); Willem van Aelst (1627 - 1683); Yves Tanguy (1900 - 1955); Max Ernst (1891 - 1976); Fritz Klemm (1902 - 1990); Paul von Ravenstein (1854 - 1938); Julian Charrière (1987); Karl Schmidt-Rottluff (1884 - 1976); [Tse Su-Me & Jean-Lou Majeurs] Tse & Majeurs;
Kirsten Claudia Voigt; Leonie Beiersdorf; Sebastian Borkhardt;
Atelier Calder
S
Jan 2017 - Apr 2017
Saché
(56)
+0
Abbas Akhavan
Atelier Calder
, France
Saché ,
France
Abbas Akhavan (1977);
I stood before the source
Blackwood Gallery (UTM)
G
Oct 2016 - Dec 2016
Mississauga
(52)
+0
Letters & Handshakes, [Greig de Peuter & Christine Shaw] (Curator)
+0
I stood before the source
Blackwood Gallery (UTM)
, Canada
Mississauga ,
Canada
Abbas Akhavan (1977); [Léonore Bonaccini, Xavier Fourt] Bureau d’études (1998); Emma Charles; [Revital Cohen & Tuur Van Balen] Cohen & Balen; [Carole Condé *1940 & Karl Beveridge *1945] Condé & Beveridge; Mark Curran (1964); Wally Dion; Keith Hennessy; Ashley Hunt (1970); Jeremy Hutchison; [Richard Ibghy *1964 & Marilou Lemmens *1976] Ibghy & Lemmens; Will Kwan; Gerald Nestler; Christopher Myers; Hank Willis Thomas (1976); Public Recordings; [Public Studio & Darlene Montgomery] Public Studio & Montgomery;
[Greig de Peuter & Christine Shaw] Letters & Handshakes;
13. Triennale Kleinplastik 2016
S
Jun 2016 - Oct 2016
Fellbach
(1)
+0
Goetz, Anna (Curator)
+0
Gaensheimer, Susanne (Curator)
+0
13. Triennale Kleinplastik 2016 - 'FOOD - Ökologien des Alltags'
13. Triennale Kleinplastik 2016
, Germany
Fellbach ,
Germany
Abbas Akhavan (1977); [Ayreen Anastas & René Gabri] Anastas & Gabri; [Valentin Beck & Adrian Rast] Beck & Rast; Björn Braun (1979); Andrea Büttner (1972); Elaine Cameron-Weir; Aslı Çavuşoğlu (1982); Banu Cennetoğlu (1970); Mark Dion (1961); Arpad Dobriban (1957); Latifa Echakhch (1974); Gina Folly; Simon Fujiwara (1982); Simryn Gill (1959); Félix González-Torres (1957 - 1996); Tue Greenfort (1973); Mauricio Guillén (1971); Subodh Gupta (1964); Petrit Halilaj (1986); Lena Henke (1982); Po-Chih Huang; Pierre Huyghe (1962); Josh Kline (1979); Tetsumi KUDŌ (1935 - 1990); Alicja Kwade (1979); Zac Langdon-Pole (1988); Gordon Matta-Clark (1943 - 1978); Paulo Nazareth (1977); Roman Ondák (1966); Att Poomtangon (1973); Laure Prouvost (1978); Dan Rees (1982); Pamela Rosenkranz (1979); Ben Schumacher (1985); Dana Sherwood (1977); [Michihiro Shimabuku] SHIMABUKU (1969); Rasmus Søndergaard Johannsen (1982); Paul Thek (1933 - 1988); Rirkrit Tiravanija (1961); Patrick van Caeckenbergh (1960); Cathy Wilkes (1966); Anicka Yi (1971);
Anna Goetz; Susanne Gaensheimer;
10th Gwangju Biennale
G
Sep 2014 - Nov 2014
Gwangju
(1)
+0
Morgan, Jessica (Curator)
+0
N/A
10th Gwangju Biennale
, Korea
Gwangju ,
Korea
[Basel Abbas *1983 & Ruanne Abou-Rahme *1983] Abbas & Abou-Rahme (2009); [Inn Sun Kim] Artist Group Dung-ji; Hamed Abdalla (1917 - 1985); Abbas Akhavan (1977); Jane Alexander (1959); [Jennifer Allora *1974, Guillermo Calzadilla *1971] Allora & Calzadilla (1995); Jonathas de Andrade (1982); [Ei Arakawa *1977 & Inza Lim *1976] Arakawa & Lim; Charles Atlas (1949); Sehee Sarah Bark (1985); Eduardo Tomás Basualdo (1977); [Cecilia Bengolea *1973 & François Chaignaud *1983] Bengolea & Chaignaud (2005); Renate Bertlmann (1943); Cezary Bodzianowski (1968); Andrea Bowers (1965); AA Bronson (1946); Cornel Brudaşcu (1937); Roberto Cabrera (1939); Vlassis Caniaris (1928 - 2011); Banu Cennetoğlu (1970); Liu Chuang (1978); Woon Hyoung Choi (1976); Xooang CHOI (1975); Heman Chong (1977); George Condo (1957); Jeremy Deller (1966); Dixin Tang (1980); Heri Dono (1960); Nicole Eisenman (1965); Ólafur Eliasson (1967); [Roberto Feo *1964 & Rosario Hurtado *1966] El Ultimo Grito; Brenda Fajardo (1940); Urs Fischer (1973); Dan Flavin (1933 - 1996); Apostolos Georgiou (1952); Jianyi Geng (1962 - 2017); Jack Goldstein (1945 - 2003); Dominique Gonzalez-Foerster (1965); Sheela Gowda (1957); [Anthea Hamilton *1979 & Nicholas Byrne *1978] Hamilton & Byrne (2012); Sharon Hayes (1970); Celia Hempton (1981); Robert Heinecken (1931 - 2006); Camille Henrot (1978); Lubaina Himid (1954); Carsten Höller (1961); Young In Hong (1972); Xiangqian Hu (1983); Pierre Huyghe (1962); Jai Hyoung Hwang (1952); Tetsuya Ishida (1973 - 2005); Geumhyung Jeong (1980); Birgit Jürgenssen (1949 - 2003); Gülsün Karamustafa (1946); Gavin Kenyon (1980); Edward & Nancy Reddin (1927-1994 & *1943) Kienholz (1972); Kikuji Yamashita (1919 - 1986); BokMan Kim (1936); Sung Hwan Kim (1975); Soo Young Kim (1946 - 2011); Yves Klein (1928 - 1962); Jeong-a Koo (1967); Lee Bul (1964); Seul-Gi Lee (1972); Wan Lee (1979); Minouk Lim (1968); Xiaodong Liu (1963); Renata Lucas (1971); Anna Maria Maiolino (1942); Tahmineh Monzavi (1988); Carlos Motta (1978); Mrinalini Mukherjee (1949 - 2015); Huma Mulji (1970); Hidemi Nishida (1986); Eko Nugroho (1977); [Hwayong Kim *1979, Shiu Jin *1975, Joungmin Yi *1971] Okin Collective (2009); Yoshua Okón (1970); Roman Ondák (1966); Gabriel Orozco (1962); Ulrike Ottinger (1942); Cornelia Parker (1956); Anand Patwardhan (1950); Otto Piene (1928 - 2014); Carol Christian Poell (1966); Naufus Ramírez-Figueroa (1978); James Richards (1983); Sterling Ruby (1972); Prem Sahib (1982); Anwar Jalal Shemza (1928 - 1985); Mircea Suciu (1978); Susyilawati (Shooshie) Sulaiman (1973); Neung-Kyung SUNG (1944); Rodel Tapaya (1980); Güneş Terkol (1981); Rosemarie Trockel (1952); Piotr Uklański (1968); Ken Unsworth (1931); Stewart Uoo (1985); Lionel Wendt (1900 - 1944); David Wojnarowicz (1954 - 1992); Nil Yalter (1938); Sungchul Yang (1947); Tomoko YONEDA (1965); Suk-Nam Yun (1939); Akram Zaatari (1966);
Jessica Morgan;
Galeri Manâ
S
Apr 2013 - May 2013
İstanbul - Beyoğlu 34425
(11)
+0
N/A
Galeri Manâ
, Turkey
İstanbul - Beyoğlu 34425 ,
Turkey
Abbas Akhavan (1977);
Galeri Manâ
G
Sep 2012 - Nov 2012
İstanbul - Beyoğlu 34425
(11)
+0
Mirvali, Abaseh (Curator)
+0
N/A
Galeri Manâ
, Turkey
İstanbul - Beyoğlu 34425 ,
Turkey
Saâdane Afif (1970); Abbas Akhavan (1977); Francis Alÿs (1959); Kutluğ Ataman (1962); Hera Büyüktaşçıyan; Özgür Demirci (1982); Ólafur Eliasson (1967); Cevdet Erek (1974); Lara Favaretto (1973); Matt Mullican (1951); Philippe Parreno (1964); [Sarkis Zabunyan] Sarkis (1938); Simon Starling (1967); Rirkrit Tiravanija (1961); Mario García Torres (1975); Alexander Wagner (1978);
Abaseh Mirvali;