Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Centre d’art contemporain Meymac
G
Mar 2016 - Jun 2016
Meymac
(8)
+0
Bissière, Caroline (Curator)
+0
Blanchet, Jean-Paul (Curator)
+0
Bélêtre, Églantine (Curator)
+0
Tous Belges!
Centre d’art contemporain Meymac
, France
Meymac ,
France
Elodie Antoine (1978); Pascal Bernier (1960); Jan de Cock (1976); Filip Gilisen; Geert Goiris (1971); Honoré d' [Raf van Ommeslaeghe] O (1961); Sophie Langohr; Thomas Lerooy (1981); Benjamin Monti; Kelly Schacht (1983); Helmut Stallaerts; Maarten Vanden Eynde (1977); Emmanuel van der Auwera (1982); Tinus Vermeersch;
Caroline Bissière; Jean-Paul Blanchet; Églantine Bélêtre;
Thalie Art Foundation
G
Apr 2015 - May 2015
Bruxelles
(3)
+0
Guiot, Nathalie (Curator)
+0
Terrier-Hermann, Philippe (Curator)
+0
N/A
Thalie Art Foundation
, Belgium
Bruxelles ,
Belgium
Ryõko Aoki (1973); Yukari Araki; Renaud Auguste-Dormeuil (1968); Nicolas Floch; Pierre-Jean Giloux; Camille Henrot (1978); Mitsuhiro Ikeda; Zon Ito (1971); Takuro Kuwata (1981); José Levy; Ritsue Mishima (1962); Yoshihiro Suda (1969); Hiroshi Sugimoto (1948); Risaku Suzuki (1963); Yosuke Takeda; Philippe Terrier-Hermann (1970); Michael Whittle (1976); Miwa Yanagi (1967); Tomotaka Yasui; Tomoko YONEDA (1965); Marie-Ange Guilleminot (1960); Shunsuke François Nanjo (1981); [Tanabe Shochiku] Takeo (1973); Satoru Toma; Kaoru USUKUBO (1981); Maarten Vanden Eynde (1977); Eric van Hove (1975); Yasushi Yamabe; Yō AKIYAMA (1953); Ayako Yoshimura;
Nathalie Guiot; Philippe Terrier-Hermann;
Thalie Art Foundation
G
Apr 2013 - May 2013
Bruxelles
(3)
+0
Lambion, Emmanuel (Curator)
+0
N/A
Thalie Art Foundation
, Belgium
Bruxelles ,
Belgium
Steven Baelen; Charlotte Bezaudry; Roxane Borujerdi; [Aline Bouvy & John Gillis] Bouvy & Gillis; Lucia Bru; Liudvikas Buklys; Elisabeth S. Clark; Joachim Coucke; Yael Davids (1968); Koenraad Dedobbeleer (1975); Edith Dekyndt (1960); [Simona Denicolai *1972 & Ivo Provoost *1974] Denicolai & Provoost; Aleksandra Dpmanovic; Jean-Pascal Flavien (1971); Dominique Ghesquière (1953); Camille Henrot (1978); Sofie Haesaerts; Karl Holmqvist (1964); Hedwig Houben (1983); Ann Veronica Janssens (1956); Khaled Jarrar (1976); Renaud Jerez (1982); Eleni Kamma (1973); Ermias Kifleyesus; Emilio López-Menchero (1960); Erwan Maheo (1968); Valérie Mannaerts (1974); Jonathan Monk (1969); Manfred Pernice (1963); Jimmy Robert (1975); Jani Ruscica (1978); Fabrice Samyn (1981); Martin Skauen (1975); Nuno Sousa Vieira; Philippe Terrier-Hermann (1970); Tatiana Trouvé (1968); Maarten Vanden Eynde (1977); Jacques André (1969);
Emmanuel Lambion;
MSSNDCLRCQ - Meessen De Clercq
S
Nov 2012 - Dec 2012
Bruxelles / Brussels
(70)
+0
N/A
MSSNDCLRCQ - Meessen De Clercq
, Belgium
Bruxelles / Brussels ,
Belgium
Maarten Vanden Eynde (1977);
Manifesta 9
S
Jun 2012 - Sep 2012
Genk
(1)
+0
Medina, Cuauhtémoc (Curator)
+0
Ades, Dawn (Curator)
+0
Gregos, Katerina (Curator)
+0
Manifesta 9
Manifesta 9
, Belgium
Genk ,
Belgium
Grigori Alexandrov (1903 - 1983); Lara Almárcegui (1972); [Leonid Almalrik 1905-1997, Dmitri Babichenko 1901-1991 & Vladimir Polkovnikov *1906-1982] Almalrik & Babichenko & Polkovnikov; Carlos Amorales (1970); Roger Anthoine (1925); The Ashington Group (1934 - 1984); Bernd (1931-2007) & Hilla (1934-2015) Becher; Beehive Collective (2000); Oliver Bevierre (1869 - 1950); Rossella Biscotti (1978); George Bissill (1896 - 1973); Christian Boltanski (1944 - 2021); [Irma Boom *1960 & Johan Pijnappel *1958] Boom & Pijnappel; Bill Brandt (1904 - 1983); Marcel Broodthaers (1924 - 1976); Janet Buckle (1945); Zdeněk Burian (1905 - 1981); Edward Burtynsky (1955); Ben Cain (1975); Duncan Campbell (1972); Alberto de Almeida Cavalcanti (1897 - 1982); [Fulvia Carnevale, James Thornhill] Claire Fontaine (2004); Émile Claus (1849 - 1924); Rev. Francis William Cobb (1875 - 1950); Norman Cornish (1919); Nemanja Cvijanovic (1972); Golbert Daykin (1886 - 1939); Jeremy Deller (1966); Charles Henry Demuth (1883 - 1935); Manuel Durán (1930); Max Ernst (1891 - 1976); Tomaž Furlan (1978); Kendell Geers (1968); [Simon Goldin *1981, Jakob Senneby *1971] Goldin+Senneby; Rocco Granata (1938); Eva Gronbach (1971); Jan Habex (1887 - 1954); Thomas Harrison Hair (1810 - 1875); David Hammons (1943); Tony Harrison (1937); Nicoline van Harskamp (1975); Josef Herman (1911 - 2000); Robert Heslop (1907 - 1988); Emre Hüner (1977); [Dusan Mandic*1954, Miran Mohar*1958, Andrej Savski*1961, Roman Uranjek*1961, Borut Vogelnik*1959] IRWIN (1983); [Joris Ivens *1898-1989 & Henri Storck 1907-1999] Ivens & Storck; Jota Izquierdo (1972); Maryam Jafri (1972); Magdalena Jitrik (1966); Kevin Kaliski; [Mikhail Karikis *1975 & Uriel Orlow *1973] Karikis & Orlow; Willy Kessels (1898 - 1974); Oliver Kilbourn (1904 - 1993); [Nicolas Kozakis *1967 & Raoul Vaneigem *1934] Kozakis & Vaneigem; Erik van Lieshout (1968); Richard Long (1945); Maximilien Luce (1858 - 1941); Manuel Luque (1854 - 1918); Oswaldo Maciá (1960); John Martin (1789 - 1854); Frans Masereel (1889 - 1972); Michael Matthys (1972); Donald McCullin (1935); Tom McGuinness (1926 - 2006); Don McPhee (1945 - 2007); Constantin Émile Meunier (1831 - 1905); Marge Monko (1976); Henry Moore (1898 - 1986); Arthur Munby (1828 - 1910); Haifeng NI (1964); Georg Wilhelm Pabst (1885 - 1967); Keith Pattison; Henry Perlee Parker (1795 - 1873); Pierre Paulus de Châtelet (1881 - 1959); [Jebesh Bagchi *1965, Monica Narula *1969, Shuddhabrata Sengupta *1968] Raqs Media Collective (1992); William M. Rittase (1894 - 1968); William Heath Robinson (1872 - 1944); Bea Schlingelhoff (1971); Lina Selander (1973); Kuai Shen (1978); Robert Smithson (1938 - 1973); Praneet Soi (1971); Joseph Stella (1877 - 1946); Graham Sutherland (1903 - 1980); Denis Thorpe (1932); Ante Timmermans (1976); Yan Tomaszewski (1984); Jan Toorop (1858 - 1928); Ana Torfs (1963); Maarten Vanden Eynde (1977); José Antonio Vega Macotela (1980); Bernar Venet (1941); Georges Vercheval (1934); [Katleen Vermeir *1973 & Ronny Heiremans *1962] Vermeir & Heiremans; Paolo Woods (1970); Aglaia Konrad (1960); Igor Grubić (1969);
Cuauhtémoc Medina; Dawn Ades; Katerina Gregos;
MSSNDCLRCQ - Meessen De Clercq
G
Apr 2012 - May 2012
Bruxelles / Brussels
(70)
+0
N/A
MSSNDCLRCQ - Meessen De Clercq
, Belgium
Bruxelles / Brussels ,
Belgium
Ignasi Aballí (1958); Bjørn Dahlem (1974); Lieven De Boeck (1971); Hreinn Friðfinnsson (1943); Filip Gilissen (1980); Kris Martin (1972); Claudio Parmiggiani (1943); Paul Ramirez-Jonas (1965); Évariste Richer (1969); Fabrice Samyn (1981); Mungo Thomson (1969); Thu van Tran (1979); Maarten Vanden Eynde (1977);
MSSNDCLRCQ - Meessen De Clercq
G
Sep 2010 - Oct 2010
Bruxelles / Brussels
(70)
+0
N/A
MSSNDCLRCQ - Meessen De Clercq
, Belgium
Bruxelles / Brussels ,
Belgium
Ignasi Aballí (1958); Mar Arza (1976); Lieven De Boeck (1971); Jason Dodge (1969); Patrick Everaert (1962); Hreinn Friðfinnsson (1943); Ellen Harvey (1967); Mona Hatoum (1952); Sofia Hultén (1972); René Magritte (1898 - 1967); Claudio Parmiggiani (1943); Bruno Perramant (1962); Évariste Richer (1969); Damien Roach (1980); Fabrice Samyn (1981); Maarten Vanden Eynde (1977); Rachel Whiteread (1963);