Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Manifesta 11
S
Jun 2016 - Sep 2016
Zürich
(1)
+0
Jankowski, Christian (Curator)
+0
Manifesta 11
Manifesta 11
, Switzerland
Zürich ,
Switzerland
Thomas Ruff (1958); Evgeny Antufiev (1986); [Fatima Al Qadiri & Khalid Al Gharaballi] Al Qadiri & Al Gharaballi; John Arnold (1975); Artist Placement Group - APG (1966); Evelyne Axell (1935 - 1972); Nicole Bachmann (1973); Trisha Baga (1985); Yto Barrada (1971); Bhakti Baxter (1979); Tjorg Douglas Beer (1973); Karmelo Bermejo (1979); Katherine Bernhardt (1975); Guillaume Bijl (1946); Mel Bochner (1940); Alice Boner (1889 - 1981); Oscar Bony (1941 - 2002); Mike Bouchet (1970); Chris Burden (1946 - 2015); Werner Büttner (1954); Sophie Calle (1953); Maurizio Cattelan (1960); Aslı Çavuşoğlu (1982); Olga Chernysheva (1962); Matyáš Chochola (1986); Steven Claydon (1969); Anne Collier (1970); Carles Congost (1970); [Christine Newby] Cosey Fanni Tutti (1951); Vuk Ćosić (1966); [DKUK] Daniel Kelly; [Plamen Dejanoff *1970 & Swetlana Heger *1968] Dejanoff & Heger; Thomas Demand (1964); Simon Denny (1982); Thornton (sr.) Dial (1928 - 2016); Aleksandra Domanović (1981); Angus Fairhurst (1966 - 2008); Buckner Fanning (1926); Harun Farocki (1944 - 2014); Ceal Floyer (1968); Damian Fopp; Juliana [Coco] Fusco (1960); Mario García Torres (1975); Kim Gordon (1953); Andreas Gursky (1955); Charles Gute (1962); Andrea Éva Győri (1985); Chris Hadfield; Duane Hanson (1925 - 1996); Rachel Harrison (1966); Pablo Helguera (1971); Susan Hiller (1940 - 2019); Michel Houellebecq (1958); Marguerite Humeau (1986); Pierre Huyghe (1962); Margrit Jäggli (1941); Fermín Jiménez Landa (1979); Corita [Sister Mary Corita Kent] Kent (1918 - 1986); Jon Kessler (1957); Mierle Laderman Ukeles (1939); Louise Lawler (1947); Mark Leckey (1964); Leigh Ledare (1976); Martin Liebscher (1964); Armin Linke (1966); Graham Little (1972); Sharon Lockhart (1964); Mark Lombardi (1951 - 2000); Jill Magid (1973); Marcos Lutyens (1964); Teresa Margolles (1963); Megan Marlatt; Dieter Meier (1945); Jonathan Monk (1969); Gianni Motti (1958); Aaron Moulton (1978); Bruno Munari (1907 - 1998); Shelly Nadashi (1981); Kriszta Nagy (1972); Ahmet Öğüt (1981); Yoshua Okón (1970); Giovanna Olmos; Julian Opie (1958); Trevor Paglen (1974); Amalia Pica (1978); Sarah Pickering (1972); Adrian Piper (1948); R. H. Quaytman (1961); [Marie-Antoinette Chiarenza *1957 & Daniel Hauser *1959] RELAX; James Roberts; Daniela Rossell (1973); Edward Ruscha (1937); Torbjørn Rødland (1970); Georgia Sagri (1979); Fernando Sánchez Castillo (1970); August Sander (1876 - 1964); Sabine Schlatter (1977); Marco Schmitt (1976); Jeremy Shaw (1977); Alexander Shein (1976); Santiago Sierra (1966); Jiří Skála (1976); Michael Smith (1951); Alec Soth (1969); Frances Stark (1967); Roman Štětina (1986); Martine Syms (1988); Una Szeemann (1975); Pilvi Takala (1981); Andrej Tarkóvski (1932 - 1986); Jennifer Tee (1973); James 'Son' Thomas (1926 - 1993); Jiří Thýn (1977); Momoyo Torimitsu (1967); Rosemarie Trockel (1952); Jan Vágner; Marcel van Eeden (1965); Angela Vanini; Jorinde Voigt (1977); Franz Erhard Walther (1939); Tao-Cheng Wang (1981); Werner Weber (1892 - 1977); [Matthias Wermke *1978 & Mischa Leinkauf *1977] Wermke & Leinkauf; Thomas Zipp (1966); Jędrzej Piotr Wijas; Xunzhi YIN (1968); Paulina Ołowska (1976);
Christian Jankowski;
MAC/VAL - Musée d’art contemporain du Val de Marne
G
Mar 2015 - Aug 2015
Vitry-sur-Seine
(5)
+0
Lamy, Frank (Curator)
+0
N/A
MAC/VAL - Musée d’art contemporain du Val de Marne
, France
Vitry-sur-Seine ,
France
Soufiane Ababri; Vito Acconci (1940 - 2017); Boris Achour (1966); Bas Jan Ader (1942 - 1975); Stéphane Albert; Dove Allouche (1972); Carlos Amorales (1970); David Ancelin; Kader Attia (1970); Fayçal Baghriche (1972); Gilles Barbier (1965); Taysir Batniji (1966); Jérémie Bennequin; Patrick Mario Bernard; Tobias Bernstrup (1970); Jérôme Boutterin; [Neil Andrew Megson] Genesis BREYER P-ORRIDGE (1950 - 2020); Alain Buffard; Chris Burden (1946 - 2015); André Cadere (1934 - 1978); Maurizio Cattelan (1960); Brian Dawn Chalkley; Nicolas Chardon (1974); Nicolas Cilins (1985); Claude Closky (1963); Florian Cochet; Steven Cohen; John Coplans (1920 - 2003); Didier Courbot (1967); Christophe Cuzin (1956); Denis Dailleux; Sépànd Danesh; Alain Declercq (1969); [Michel Dector & Michel Dupuy] Dector & Dupuy; Brice Dellsperger (1972); Noël Dollà (1945); Oliver Dollinger (1967); Thomas Eller (1964); Simon English; Simon Faithfull (1966); Dan Finsel; Charles Fréger (1975); Jean-Baptiste Ganne (1972); Pippa Garner; Jakob Gautel (1965); Douglas Gordon (1966); Tomislav Gotovac (1937 - 2010); Rodney Graham (1949 - 2022); Alain Guiraudie; Ion Grigorescu (1945); Joël Hubaut (1947); Charlie Jeffery; Pierre Joseph (1965); Michel Journiac (1935 - 1995); Dorian Jude; Jacques Julien (1967); Jesper Just (1974); Jason Karaïndros (1963); Meiro Koizumi (1976); Jiří Kovanda (1953); Antti Laitinen (1975); Álvaro Laiz; Mathieu Laurette (1970); Leigh Ledare (1976); Claude Lévêque (1953); Pascal Lièvre; Eric Madeleine (1968); Robert Mapplethorpe (1946 - 1989); Jean-Charles Massera; Florent Mattei; Emilio López-Menchero (1960); Théo Mercier (1984); Pierre Molinier (1900 - 1976); Kent Monkman; Jacques Monory (1934); Yasumasa MORIMURA (1951); Laurent Moriceau; Ciprian Mureşan (1977); Bruce Nauman (1941); Krzysztof Niemczyk; Oriol Nogues; Christodoulos Panayiotou (1978); Carlos Pazos (1949); [Bruno Pélassy & Natacha Lesueur] Pélassy & Lesueur; Régis Perray (1970); Philippe Perrin (1964); Grayson Perry (1960); Pierre Petit (1949); Laurent Prexl; [Michel Gholam *1963 & Wolfgang Prinz *1969] Prinz Gholam; [Florian Pugnaire *1980 & David Raffini *1982] Pugnaire & Raffini; Philippe Ramette (1961); Patrick Raynaud (1946); Hubert Renard; Santiago Reyes; Bertrand Rigaux; Didier Rittener (1969); Lucas Samaras (1936 - 2024); Yinka Shonibare (1962); Florian Sicard; Pierrick Sorin (1960); David Teboul; [Abraham Poincheval & Laurent Tixador] Poincheval & Tixador; Gavin Turk (1967); Frédéric Vaësen (1966); Jean-Luc Verna (1966); Xing YAN (1986);
Frank Lamy;
Mitchell-Innes & Nash - Chelsea
S
Mar 2014 - Apr 2014
New York
(21)
+0
N/A
Mitchell-Innes & Nash - Chelsea
, United States
New York ,
United States
Leigh Ledare (1976);
On Stellar Rays
G
Feb 2013 - Mar 2013
New York
(15)
+0
N/A
On Stellar Rays
New York ,
United States
Athanasios Argianas (1976); Maiken Bent (1980); John Brill; Liam Everett; Zipora Fried; Samara Golden (1973); Leigh Ledare (1976); Dorothea Tanning (1910 - 2012); Hans Witschi (1954);
Kunsthal Charlottenborg
S
Jan 2013 - May 2013
København K
(30)
+0
N/A
Kunsthal Charlottenborg
, Denmark
København K ,
Denmark
Leigh Ledare (1976);
SCHIRN Kunsthalle Frankfurt
G
Nov 2012 - Feb 2013
Frankfurt am Main
(227)
+0
Weinhart, Martina (Curator)
+0
Privat/Privacy
SCHIRN Kunsthalle Frankfurt
, Germany
Frankfurt am Main ,
Germany
Weiwei AI (1957); Michel Auder (1945); Merry Alpern (1955); Evan Baden (1985); Richard Billingham (1970); Mike Bouchet (1970); Stan Brakhage (1933 - 2003); Sophie Calle (1953); Tracey Emin (1963); Hans-Peter Feldmann (1941 - 2023); Nan Goldin (1953); Christian Jankowski (1968); Birgit Jürgenssen (1949 - 2003); Edgar Leciejewski (1977); Leigh Ledare (1976); Leo Gabin; Christian Marclay (1955); Ryan McGinley (1977); [Jenny Michel & Michael Hoepfel] Michel & Hoepfel; Marilyn Minter (1948); Gabriel de la Mora (1968); Mark Morrisroe (1959 - 1989); Laurel Nakadate (1975); Peter Piller (1968); Martha Rosler (1943); Jörg Sasse (1962); Fiona Tan (1966); Mark Wallinger (1959); Andy Warhol (1928 - 1987); Michael Wolf (1954 - 2019); Kōhei Yoshiyuki (1946); Akram Zaatari (1966); Dash Snow (1981 - 2009);
Martina Weinhart;
MoMA PS1
G
May 2010 - Oct 2010
Long Island City
(320)
+0
N/A
MoMA PS1
, United States
Long Island City ,
United States
Michele Abeles (1977); Ei Arakawa (1977); [Lize Mogel & Alexis Bhagat] An Atlas of Radical Cartography; Tauba Auerbach (1981); Darren Bader (1978); David Brooks (1975); Leidy Churchman (1979); Deville Cohen; Brody Condon (1974); Caleb Considine (1982); William Cordova (1971); [Joana Avillez, Lena Dunham, Isabel Halley] Delusional Downtown Divas; [Valentin Duceac *1979, Raúl Martínez *1981] DETEXT; Debo Eilers; Franklin Evans (1967); LaToya Ruby Frazier (1982); Zipora Fried; Daniel Gordon (1980); Tamar Halpern (1979); K8 Hardy (1977); Tommy Hartung (1979); Sharon Hayes (1970); Vlatka Horvat (1974); Matthew Hoyt (1975); Alex Hubbard (1975); Akisha Kerlin; Liz Magic Laser (1981); Deana Lawson (1979); Leigh Ledare (1976); Dani Leventhal; Tala Madani (1981); Nick Mauss (1980); Dave Miko; Amir Mogharabi (1982); Sam Moyer; Nico Muhly (1981); Rashaad Newsome (1979); Dominic Nurre; Brian O'Connell; Virginia Overton (1971); Adam Pendleton (1980); Maria Petschnig; Zak Prekop (1979); Ishmael Randall Weeks (1976); Gilad Ratman (1975); Lucy Raven (1977); [Layla Childs & Sonya Robbins] robbinschilds; Mariah Robertson (1975); Emily Roysdon (1977); Aki Sasamoto (1980); David Benjamin Sherry (1981); Erin Shirreff (1975); Xaviera Simmons (1974); A.L. Steiner (1967); Elisabeth Subrin; Hank Willis Thomas (1976); Naama Tsabar (1982); Guido van der Werve (1977); Conrad Ventur; Amy Yao; Pinar Yolaçan (1981); Kalup Linzy (1977); David Adamo (1979); [Kerstin Brätsch *1979 & Adele Röder *1980] DAS INSTITUT (2007); Alice O'Malley (1962);