Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
OSTRALE´O14
S
Jul 2014 - Sep 2014
Dresden
(6)
+0
Hilger, Andrea (Curator)
+0
Bors, Nadine (Curator)
+0
OSTRALE´O14 - 'Around You'
OSTRALE´O14
, Germany
Dresden ,
Germany
Nora Mona Bach (1988); Bartłomiej Kiszka (1973); Nadia Berriche (1983); Tanmaya Bingham (1978); Stefan Bircheneder (1974); Micha Brendel (1959); Marianna Broch (1957); Virginia Chihota (1983); Tainá Guedes (1978); Alexander Gutsche (1970); Bettina Kletzsch (1985); Michael Kruscha (1961); Therese Lippold (1988); Philipp Noller; Wibke Rahn (1977); Alfredo Ramos Fernández (1964); [Anna Schößl *1983 & Marcel Zaes *1984] Schößl & Zaes; René Schoemakers (1972); (*1972 - *1971) SpringerParker; Vanessa von Heydebreck (1980); Romain van Wissen; Friederike Warneke (1960); Anne Adelt (1981); Hareth Al Homaam (1987); Duane Bahia Benatti (1983); Eskild Beck (1951); Olfa Ben Ali; [Vera Hofmann *1979 & Sabine Schründer *1973] BENTEN CLAY; Maria Pina Bentivenga (1973); Filip Berte (1976); Julia Curylo (1986); Guangyu Dai (1955); Heidi Diniz (1961); Heinz Bert Dreckmann (1948); Matthias Garff (1986); Werther Germondari (1963); Maja Gratzfeld (1982); Tesa Hammerstedt-Grünberg (1978); [Elena Pagel *1964, Eva Harut, Olga Guseva, Robert Zeissig aka wormsine] JUR art group; Susanne Kessler (1955); Lars Kohl (1983); Nana Kreft (1976); Hyukjun Kwon (1980); Lena Lapschina (1965); David Lehmann; Miriam Lenk (1975); Lilith Lindner (1978); Felix Lippmann (1982); Stephanie Lüning; Àngel Marcos (1955); Martin Müller (1961); Wies Noest; Pat Noser (1960); Helena Otto (1987); Caroline Pankert (1980); Wieland Payer (1981); Albert Plankemann (1963); Tanja Pohl (1985); Katia Pugach; Davide Quayola (1982); Qingsong WANG (1966); [Mattia Paco Rizzi & Emmanuel Macaigne] Rizzi & Macaigne; Yoav Ruda; Mustafa Sabbagh (1961); Anna Schapiro (1988); Thomas Schiela (1966); Steffen Schiemann (1971); Cordula Schild (1982); Silke Schoener (1968); Ramona Seyfarth (1975); Patrick Siemons (1975); Julius Stahl (1978); Axel Schweppe; Steffen Tiegel (1967); Stanislaw Vajce (1974); Levi Wolffe (1988); Oscar Hernandez Rodriguez (1981); Oreste Casalini (1962); Jörg-Thomas Alvermann (1963); [Dimitrij Dichovichnij *1970, Aljoscha *1974, Oleg Yushko *1974] Dichovichnij - Aljoscha - Yushko; David Fried (1962); Philipp Gloger (1983); Max Grüter (1955); Simone Hooymans (1974); Kay Kaul (1957); Martin Kleppe (1973); Claudia van Koolwijk (1961); Johannes Lenhart (1956); Franziska Megert (1950); Agnes Meyer-Brandis (1973); Ekkehart Panek (1962); Thomas Riess (1970); Melanie Richter (1964); Malwina Steinhoff (1987); Bruno Streich (1964); Mark Swysen (1965); Andrea Hilger (1970); Detlef Schweiger (1958); Guido Hofmann (1964); [Daniele Del Grande, Dario Romagnoli, Chiara Grilli] abitalbero; Clementino; Pia Karaus (1986); KIM; Thomas Kühnapfel (1966); Jaroslav Varga (1982); Andreas Hegewald (1953);
Andrea Hilger; Nadine Bors;
OSTRALE´O12
S
Jul 2012 - Sep 2012
Dresden
(11)
+0
Hilger, Andrea (Curator)
+0
Fleig, Benjamin (Curator)
+0
Müller, Martin (Curator)
+0
OSTRALE´O12 - 'homegrown'
OSTRALE´O12
, Germany
Dresden ,
Germany
[Evelyna Schubert, Heike Neubauer-Antoci, Robert Grund] Lamettanest; Till Ansgar Baumhauer; Jörg Bernhardt; Sascha Berretz (1973); Nathalie Bertrams (1968); Martina Biesenbach; Beate Bilkenroth; Robert Bischof; Pat van Boeckel; Hans-Joachim Bölling; David Borgmann; Hans van der Bos; Christoph Breuer (1970); Udo Bruening; Emilie Benes Brzezinski (1932); Ruth Campau; Viorel Chirea; Sandra Collée; Chloé Coomans; Ruth Cüpper; Maria Dabow; Jana Dahms; Nikola Dicke; Klaudia Dietewich; Claudia Dora; Davide Dormino (1973); Heinz Bert Dreckmann (1948); Slavomir Drinkovic; Vitar Drinkovic; François du Plessis (1961); Emmanuel Dundic; Frank Eckhardt; Herbert Egger; Nikola Fahlbusch; Andreas Feist; Dorothea Flatau; Jáchym Fleig (1970); John Franzen; Daniela Gaete Fontirroig; Mitsy Groenendijk; Max Grüter (1955); Skugga Guðlaugsdóttir; Erik Habets; Walter Habler (1952); Kaspar Hamacher; Ulrich Heemann (1951); Hubert Heinrich; Werner Henkel; Franziska Hesse (1979); Karin Hilbers; Elizabeth Hoak-Doering; Jürgen Höritzsch (1958); Dan E. Hudson; Steffen Huhn; [Milena Jovicevic & Dusica Ivetic] Jovicevic & Ivetic; Anna Kasten (1976); Herwig Kemmerich; Frank Keutgen; Sarah R. Key; Manuela Karin Knaut; David Koenig (1974); Carolin Koss; Anna Kott; Michael Kravagna; Ludwig Kuckartz (1971); [Carlo Salvatore III Laconi & Gianleonardo Viglino] Laconi & Viglino; Kerstin Lang; Odine Lang; Michael Lange (1953); Manuela Langer; Claus-Pierre Leinenbach; Philip Lethen; Sigrid von Lintig (1965); Gabriella Locci; Uwe Loesch (1943); Bert Löschner; Heike Löwenstein; Katharina Maderthaner (1982); Manfred Mahsberg (1963); David Manley; Joseph Marr; Jürgen Matschie (1953); Roswitha Maul; Carol May; Marco Mielczarek; Antonis Minas; Karin van der Molen; Virgine Noël; Philipp Noller; Thomas Otto; Bianca Patricia; Ulrike Paul; Aleksandar Pertemov; Nadja Poppe (1983); Eeva-Liisa Puhakka; Wibke Rahn (1977); Manfred-Willi Reichert; Arnold Reinisch; Anna Rudolf; Yvonne Salzmann; Kai Savelsberg (1975); Miriam Schmalen; Thomas Schmidt; Brele Scholz (1959); Thomas Schönauer (1953); Detlef Schweiger (1958); Franziska Semtner; Athea Simmonds; Fabian van Spreckelsen; Klaus Staeck (1938); Matthias Stuchtey; Mark Swysen (1965); Myriam Thyes (1963); Christoph Traub; Holger Trepke; Maria Trialoni; Serge Uberti; Michael Wahrenberg; Sybille Walenciak; Katharina Wilke; Romain van Wissen; Stephan Zöllner; [Birgit auf der Lauer & Caspar Pauli] Auf der Lauer & Pauli; Annette Besgen (1958); [Robert Bischof, Joost Meyer, Petra Deta Weidemann] Bischof & Meyer & Weidemann; Didier Bourguignon; Kaspar Michael Bucher (1976); [Dieter Call & Anja Voigt] Call & Voigt; [Christoph Bartsch, Marcus Grosse] CONCORD REAL; [Daniel Del Grande & Jan Heinke] Grande & Heinke; [Cesar Campos, Alejandro Jaime Carbonel, Rustha Luna Pozzi Escot, Wascar Coello Chavez] Vestigio Limac; [Vanessa *1979 & Lorenz Huber *1975] tanzApartment (2009); [Robert Brandes & Alex Lebus] Ro-lex; [Tanja Mosblech & Matthias Lehmann] Mosblech & Lehmann; Sandro Porcu; [Nina Lassila & Robert Quint] Lassila & Quint; [Dieter Rogge & m.giltjes/bobok] Rogge & m.giltjes/bobok; [Roger Fähndrich & Tanja Schwarz] Fähndrich & Schwarz; [Dirk Wagenknecht & Martin Saur] Wagenknecht & Saur; Collin Wilson;
Andrea Hilger; Benjamin Fleig; Martin Müller;
OSTRALE´O11
S
Jul 2011 - Sep 2011
Dresden
(9)
+0
Fleig, Benjamin (Curator)
+0
Hilger, Andrea (Curator)
+0
Müller, Martin (Curator)
+0
OSTRALE´O11 - 'Schlachthof 5 / Slaughterhouse Five'
OSTRALE´O11
, Germany
Dresden ,
Germany
Stephanie Abben; Antoine Abi Aad; Felix Adler; Peter Arnold; Norbert Francis Attard (1951); B.W. Barasch; Inge Barié; Nico Baumgarten; Jörg Bernhardt; Sascha Berretz (1973); Richard Besançon; Martina Biesenbach; Robert Bischof; Helmut Bleiberschnig; Andrea Blumör; Betty Böhm; Hans-Joachim Bölling; Claudia Breuer; Celesta Bufano; Sarawut Chutiwongpeti; Serge Cloot; Sandra Collée; Chloé Coomans; Giacomo Costa (1970); Robert Dämmig; Frauke Danzer (1970); [Daniele Del Grande, Dario Romagnoli, Chiara Grilli] abitalbero; Heinz Bert Dreckmann (1948); Deden Hendan Durahman; Elisabeth Eberle (1963); Martin Ecker; Mirjam Elburn; Gustavo Espinosa (1944); Albrecht Fersch; Willi Filz; Filip Firlefijn; Gudrun Fischer-Bomert; Klaus Frahm (1953); C.U. Frank; Mavi Garcia (1975); Rolf Giegold; Bernard Gilmant; Patricija Gilyte (1972); Johannes Göbel; Michael Goller (1974); [Eugenia Gortchakova & Ruslan Gudiev] Gortchakova & Gudiev; Paul Göschel; Anne Kathrin Greiner; Tine Günther; Alexander Gutsche (1970); Angelika Haak; Alexander Habisreutinger (1975); Sophia Hadjipapa-Gee; [Marianne Halter *1970 & Mario Marchisella *1972] Halter & Marchisella; Friederike Hammann; Katja Hammerle; Uli Happe; Stefan Hauberg; Bertram Haude; Ulrich Heemann (1951); Judith Heinsohn (1967); Frank Herrmann (1955); Heike Herzog; Karin Hilbers; Susanne Hoffmann; Antka Hofmann; Helge Hommes (1964); Andrea Huyoff; Bert Jacobs; Kwanyoung Jung; Herwig Kemmerich; Frank Keutgen; Kerim Kılıçarslan; [Stefanie Koerner] pheist; Heike König; Janek Kruszynski; Ludwig Kuckartz (1971); Vered Lahav; Peter Langenhahn; Lena Lapschina (1965); Elmar Lause; Dietmar Lehmann; Simone Letto (1965); Sigrid von Lintig (1965); Joseph Marr; Carol May; América Méndez; Joost Meyer; Marco Mielczarek; Tesa Hammerstedt-Grünberg (1978); Virgine Noël; Philipp Noller; Denis O'Connor; Monika Ortmann (1954); François du Plessis (1961); [Peter Märker] POM (1942); Thomas Prochnow; Wibke Rahn (1977); Tom Backe Rasmussen; Brydee Rood; [Kristian Andresen , Michal Banisch, Philip Schambelan] ruestungsschmie.de; Ekatherina S.; Monika Schaber (1958); Heinz Schmöller (1975); Thomas Schönauer (1953); Annakathrin Schreiber (1974); Ulrike Schüchler; Detlef Schweiger (1958); Joachim Seinfeld; Berndnaut Smilde (1978); [Carsten Dankert, Gunnar Krempin, Malte Schröder] SPAR*K; Selene States; Dennis Tan; Andreas Techler (1951); Holger Trepke; [Cesar Campos, Alejandro Jaime Carbonel, Rustha Luna Pozzi Escot, Wascar Coello Chavez] Vestigio Limac; Romain van Wissen; Alexander Voigt; Michael Volkmer (1966); [Dirk Wagenknecht & Martin Saur] Wagenknecht & Saur; Holger [Sebastian Ybbs] Vanicek; Petra Deta Weidemann (1968); Maik Wolfram; Christoph Ziegler; David Zimmermann;
Benjamin Fleig; Andrea Hilger; Martin Müller;
OSTRALE´O8
S
Sep 2008 - Sep 2008
Dresden
(1)
+0
Zimmermann, Sabine (Curator)
+0
OSTRALE´O8 - 'Transformation'
OSTRALE´O8
, Germany
Dresden ,
Germany
Julia Alberti; Martin Arndt; Edin Bajric (1980); Thomas Baumhekel (1963); Angela Böhme; Anna Borgman; Eberhard Bosslet (1953); Matthieu Brouillard (1976); Jannina Gaidell; Johannes Gerard; Janine Gerber; Almut Grypstra; Ulrike Harbach; Andreas Hetfeld (1965); [Anna Mieves & Katrin Heyderkamp] Mieves & Heyderkamp; Stefan Hoffmann; Franziska & Sophia Hoffmann; Antka Hofmann; Frenzy Höhne (1975); Andrea Huyoff; [Stella Intchovska & Orlin Dvorianov] Intchovska & DvorianovIntchovska; Bert Jacobs; Florian Japp; Nils Kemmerling; Hartmut Kiewert; Thomas Kluge; Nando Kniestedt; Regina Kochs; Elena Kozlova; Bettina Krieg (1981); Kirsten Krüger (1966); Astrid Kruse; Gesa Lange; Karen Lasch; Hendrik Lehmbruch; Sarah Leimcke; Patrick Lemke; Friederike Lettow; Moritz Liebig; Cyril Massimelli (1971); David Medick; Jana Morgenstern (1967); Martina Muck (1962); Henrik Neesen; Enrico Niemann; Klaus Pinter; Wibke Rahn (1977); Claudia Reh; Tobias Reinicke; Stefan Riebel; Rico Schalück; Melanie Schmidt (1971); Heinz Schmöller (1975); Detlef Schweiger (1958); Judith Schwinn (1976); Anja Sonnenburg; Doris Sprengel; Kesrtin Stephan; Falk Terrey; Kerstin Wagener; Franziska Wagner; Line Wasner; Florin Sebastian Winkler; Anja Wirz; Maria Zalinska; Toni Zekl; [Doreen Back & Elisabeth Weiß] Back & Weiß; Jiang Bian; [Benno Blome & Christoph Dinges & Jonas Lundius] Blome & Dinges & Lundius; Reinhard Bombsch; [Franz Brunner & Lenka Holiková] Brunner & Holiková; Kaspar Michael Bucher (1976); Dahlia de Candido; Konstandinos Dagas; Karin Dörre; Thomas Dumke; Orlin Dvorianov; Beate Eisfeld; Sakura Fischer; Hassan Haddad; Brigitte Hadlich; Mona Hakimi-Schüler (1977); Susanne Hattar; Stefan Hauberg; Thomas Hellinger; Andrea Hilger (1970); Steffen Honig; Juliane Hundertmark; Myung-jin Kim; Yve Köhler; Gerald Kriedner; Anabell Leiner; Marcus Lilge; Norbert Lübker; Jörg Mai; Johannes Makolies (1959); Roswitha Maul; Ines Meier; Wouter Mijland (1975); Arlette Monkewitz; Christine Müller; Anita Müller; Paule Dugonic Payo; [Anne Peschken *1966 & Marek Pisarsky *1956] Urban Art; Agnieszka Pokrywka; Sandro Porcu; Marta Przybylska; Martin Puppe; Melanie Richter (1964); Stephan Rosentreter; Günther Rothe; Serena Santamaria; Otmar Sattel (1955); Antje Schlenker; Vita Scholz; Stefan Schröder (1966); Ludmila Smejkalova; Susi Sonnenkalb; Jörg Sonntag; Johannes Tiepelmann (1979); Ekkehard Tischendorf; Iv Toshain; Constanze Ungänz; Feng LI; [Jörg Brombacher & Ute Gänßle & Georg Witteler] Brombacher & Gänßle & Witteler; Michael Wutz (1979); Xabec; Mario Bierende; Rafal Gorczynski; [Anke Fischer & Isabella Gresser] Fischer & Gresser; Elisa Haug (1976); [Klara Paterok & Markus Hiesleitner] Paterok & Hiesleitner; Andreas Schildhauer; [Sophie Uchmann & Moritz Liebig] Uchmann & Liebig; [Till Ansgar Baumhauer & Priska Streit] Baumhauer & Streit; Jim Biang; [Martin Braun & Jens Küster] Braun & Küster; Franz Brunner; [Jürgen Krebber *1961 & Karin Michaelis *1965] JKM; Jens Küster; [Corina Steiner & Arlette Monkewitz] Steiner & Monkewitz; [Sächsischen Umschulungs- und Fortbildungswerk] SUFW; [TRANS-MEDIA-AKADEMIE Hellerau] TMA; [Vera Veronesi & Daniel Höpflinger] Veronesi & Höpflinger; [Elke Lehrenkrauss *1979 & Corina Steiner *1978] Lehrenkrauss & Steiner ;
Sabine Zimmermann;