Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
OSTRALE´O12
S
Jul 2012 - Sep 2012
Dresden
(11)
+0
Hilger, Andrea (Curator)
+0
Fleig, Benjamin (Curator)
+0
Müller, Martin (Curator)
+0
OSTRALE´O12 - 'homegrown'
OSTRALE´O12
, Germany
Dresden ,
Germany
[Evelyna Schubert, Heike Neubauer-Antoci, Robert Grund] Lamettanest; Till Ansgar Baumhauer; Jörg Bernhardt; Sascha Berretz (1973); Nathalie Bertrams (1968); Martina Biesenbach; Beate Bilkenroth; Robert Bischof; Pat van Boeckel; Hans-Joachim Bölling; David Borgmann; Hans van der Bos; Christoph Breuer (1970); Udo Bruening; Emilie Benes Brzezinski (1932); Ruth Campau; Viorel Chirea; Sandra Collée; Chloé Coomans; Ruth Cüpper; Maria Dabow; Jana Dahms; Nikola Dicke; Klaudia Dietewich; Claudia Dora; Davide Dormino (1973); Heinz Bert Dreckmann (1948); Slavomir Drinkovic; Vitar Drinkovic; François du Plessis (1961); Emmanuel Dundic; Frank Eckhardt; Herbert Egger; Nikola Fahlbusch; Andreas Feist; Dorothea Flatau; Jáchym Fleig (1970); John Franzen; Daniela Gaete Fontirroig; Mitsy Groenendijk; Max Grüter (1955); Skugga Guðlaugsdóttir; Erik Habets; Walter Habler (1952); Kaspar Hamacher; Ulrich Heemann (1951); Hubert Heinrich; Werner Henkel; Franziska Hesse (1979); Karin Hilbers; Elizabeth Hoak-Doering; Jürgen Höritzsch (1958); Dan E. Hudson; Steffen Huhn; [Milena Jovicevic & Dusica Ivetic] Jovicevic & Ivetic; Anna Kasten (1976); Herwig Kemmerich; Frank Keutgen; Sarah R. Key; Manuela Karin Knaut; David Koenig (1974); Carolin Koss; Anna Kott; Michael Kravagna; Ludwig Kuckartz (1971); [Carlo Salvatore III Laconi & Gianleonardo Viglino] Laconi & Viglino; Kerstin Lang; Odine Lang; Michael Lange (1953); Manuela Langer; Claus-Pierre Leinenbach; Philip Lethen; Sigrid von Lintig (1965); Gabriella Locci; Uwe Loesch (1943); Bert Löschner; Heike Löwenstein; Katharina Maderthaner (1982); Manfred Mahsberg (1963); David Manley; Joseph Marr; Jürgen Matschie (1953); Roswitha Maul; Carol May; Marco Mielczarek; Antonis Minas; Karin van der Molen; Virgine Noël; Philipp Noller; Thomas Otto; Bianca Patricia; Ulrike Paul; Aleksandar Pertemov; Nadja Poppe (1983); Eeva-Liisa Puhakka; Wibke Rahn (1977); Manfred-Willi Reichert; Arnold Reinisch; Anna Rudolf; Yvonne Salzmann; Kai Savelsberg (1975); Miriam Schmalen; Thomas Schmidt; Brele Scholz (1959); Thomas Schönauer (1953); Detlef Schweiger (1958); Franziska Semtner; Athea Simmonds; Fabian van Spreckelsen; Klaus Staeck (1938); Matthias Stuchtey; Mark Swysen (1965); Myriam Thyes (1963); Christoph Traub; Holger Trepke; Maria Trialoni; Serge Uberti; Michael Wahrenberg; Sybille Walenciak; Katharina Wilke; Romain van Wissen; Stephan Zöllner; [Birgit auf der Lauer & Caspar Pauli] Auf der Lauer & Pauli; Annette Besgen (1958); [Robert Bischof, Joost Meyer, Petra Deta Weidemann] Bischof & Meyer & Weidemann; Didier Bourguignon; Kaspar Michael Bucher (1976); [Dieter Call & Anja Voigt] Call & Voigt; [Christoph Bartsch, Marcus Grosse] CONCORD REAL; [Daniel Del Grande & Jan Heinke] Grande & Heinke; [Cesar Campos, Alejandro Jaime Carbonel, Rustha Luna Pozzi Escot, Wascar Coello Chavez] Vestigio Limac; [Vanessa *1979 & Lorenz Huber *1975] tanzApartment (2009); [Robert Brandes & Alex Lebus] Ro-lex; [Tanja Mosblech & Matthias Lehmann] Mosblech & Lehmann; Sandro Porcu; [Nina Lassila & Robert Quint] Lassila & Quint; [Dieter Rogge & m.giltjes/bobok] Rogge & m.giltjes/bobok; [Roger Fähndrich & Tanja Schwarz] Fähndrich & Schwarz; [Dirk Wagenknecht & Martin Saur] Wagenknecht & Saur; Collin Wilson;
Andrea Hilger; Benjamin Fleig; Martin Müller;
OSTRALE´O11
S
Jul 2011 - Sep 2011
Dresden
(9)
+0
Fleig, Benjamin (Curator)
+0
Hilger, Andrea (Curator)
+0
Müller, Martin (Curator)
+0
OSTRALE´O11 - 'Schlachthof 5 / Slaughterhouse Five'
OSTRALE´O11
, Germany
Dresden ,
Germany
Stephanie Abben; Antoine Abi Aad; Felix Adler; Peter Arnold; Norbert Francis Attard (1951); B.W. Barasch; Inge Barié; Nico Baumgarten; Jörg Bernhardt; Sascha Berretz (1973); Richard Besançon; Martina Biesenbach; Robert Bischof; Helmut Bleiberschnig; Andrea Blumör; Betty Böhm; Hans-Joachim Bölling; Claudia Breuer; Celesta Bufano; Sarawut Chutiwongpeti; Serge Cloot; Sandra Collée; Chloé Coomans; Giacomo Costa (1970); Robert Dämmig; Frauke Danzer (1970); [Daniele Del Grande, Dario Romagnoli, Chiara Grilli] abitalbero; Heinz Bert Dreckmann (1948); Deden Hendan Durahman; Elisabeth Eberle (1963); Martin Ecker; Mirjam Elburn; Gustavo Espinosa (1944); Albrecht Fersch; Willi Filz; Filip Firlefijn; Gudrun Fischer-Bomert; Klaus Frahm (1953); C.U. Frank; Mavi Garcia (1975); Rolf Giegold; Bernard Gilmant; Patricija Gilyte (1972); Johannes Göbel; Michael Goller (1974); [Eugenia Gortchakova & Ruslan Gudiev] Gortchakova & Gudiev; Paul Göschel; Anne Kathrin Greiner; Tine Günther; Alexander Gutsche (1970); Angelika Haak; Alexander Habisreutinger (1975); Sophia Hadjipapa-Gee; [Marianne Halter *1970 & Mario Marchisella *1972] Halter & Marchisella; Friederike Hammann; Katja Hammerle; Uli Happe; Stefan Hauberg; Bertram Haude; Ulrich Heemann (1951); Judith Heinsohn (1967); Frank Herrmann (1955); Heike Herzog; Karin Hilbers; Susanne Hoffmann; Antka Hofmann; Helge Hommes (1964); Andrea Huyoff; Bert Jacobs; Kwanyoung Jung; Herwig Kemmerich; Frank Keutgen; Kerim Kılıçarslan; [Stefanie Koerner] pheist; Heike König; Janek Kruszynski; Ludwig Kuckartz (1971); Vered Lahav; Peter Langenhahn; Lena Lapschina (1965); Elmar Lause; Dietmar Lehmann; Simone Letto (1965); Sigrid von Lintig (1965); Joseph Marr; Carol May; América Méndez; Joost Meyer; Marco Mielczarek; Tesa Hammerstedt-Grünberg (1978); Virgine Noël; Philipp Noller; Denis O'Connor; Monika Ortmann (1954); François du Plessis (1961); [Peter Märker] POM (1942); Thomas Prochnow; Wibke Rahn (1977); Tom Backe Rasmussen; Brydee Rood; [Kristian Andresen , Michal Banisch, Philip Schambelan] ruestungsschmie.de; Ekatherina S.; Monika Schaber (1958); Heinz Schmöller (1975); Thomas Schönauer (1953); Annakathrin Schreiber (1974); Ulrike Schüchler; Detlef Schweiger (1958); Joachim Seinfeld; Berndnaut Smilde (1978); [Carsten Dankert, Gunnar Krempin, Malte Schröder] SPAR*K; Selene States; Dennis Tan; Andreas Techler (1951); Holger Trepke; [Cesar Campos, Alejandro Jaime Carbonel, Rustha Luna Pozzi Escot, Wascar Coello Chavez] Vestigio Limac; Romain van Wissen; Alexander Voigt; Michael Volkmer (1966); [Dirk Wagenknecht & Martin Saur] Wagenknecht & Saur; Holger [Sebastian Ybbs] Vanicek; Petra Deta Weidemann (1968); Maik Wolfram; Christoph Ziegler; David Zimmermann;
Benjamin Fleig; Andrea Hilger; Martin Müller;