Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Kunstverein in Hamburg
G
Sep 1955 - Sep 1955
Hamburg
(604)
+0
F.G. - 55 - 'Farbige Graphik – 1955'
Kunstverein in Hamburg
, Germany
Hamburg ,
Germany
Hans Achenbach (1891 - 1972); Gerhard Ausborn (1933); Walter Becker (1893 - 1984); Karl Bianga (1930 - 2015); Gerth Biese (1901 - 1980); Johanne Blüschke (1919); Horst Breitkreuz (1925); Kurt Bunge (1911 - 1998); Charles Crodel (1894 - 1973); Horst J. Beck (1909 - 2006); Gottfried Diehl (1896 - 1956); Karl Dönselmann (1902 - 1984); Otto Wilhelm Eglau (1917 - 1988); Bernhard Epple (1912 - 1999); Anneliese Everts (1908 - 1967); Helmut Fiebiger (1928); Wolfgang Fricke (1926); Markus von Gosen (1913 - 2004); Fritz Graßhoff (1913 - 1997); HAP [Helmut Andreas Paul] Grieshaber (1909 - 1981); Ruth Helm (1919); Urd von Hentig (1933); Inge Hergenhahn-Dinand (1907 - 2003); Gerhard Hintschich (1924 - 1986); Gerhard Hoehme (1920 - 1989); Wolf Hoffmann (1898 - 1979); Felix Jacob (1900 - 1996); Guido Jendritzko (1925 - 2009); Heinz Kampmann-Hervest (1913 - 1985); Herbert Kaufmann (1924 - 2011); Georg Kinzer (1896 - 1983); Carl-Heinz Kliemann (1924 - 2016); Ulrich Knispel (1911 - 1978); Harry Kögler (1921 - 1999); Gertrud Köhler (1920); Ottokar Koeppen (1927); Sigrid Kopfermann (1923 - 2011); Christian Kruck (1925 - 1985); Rudolf Kügler (1921); Werner Laves (1903 - 1972); Dietmar Lemcke (1930); Walter Albert Lindgens (1893 - 1978); Georg Meistermann (1911 - 1990); Rolf Müller-Landau (1903 - 1997); Irma Nesch (1894 - 1970); Rolf Nesch (1893 - 1975); Egon Neubauer (1920 - 1991); Roland Neuer (1924); Hermann Ober (1920 - 1997); Elly Ohms-Quennet (1909 - 1999); Michael Mathias Prechtl (1926 - 2003); Karl Rödel (1907 - 1982); Hans Roosen (1932); Franz Ruffing (1912 - 1989); Charlotte Schmidt (1921); Susanne Schönberger (1921); Gerhard Schrader (1907 - 1985); Johanna Schütz-Wolff (1896 - 1965); Ernst Schumacher (1905 - 1963); Heinrich Schwarz (1903 - 1977); Kurt Sohns (1907 - 1990); Hermann Teuber (1894 - 1985); Willi Titze (1890 - 1979); Emil Wachter (1921 - 2012); Ernst Weiers (1909 - 1978); Gerhard Wendland (1910 - 1986); Uwe Wenk-Wolff (1929); Conrad Westpfahl (1891 - 1976); Heinrich Wilthelm (1913 - 1969); Paul Wunderlich (1927 - 2010); Hans Metz (1930);
Ljubljanski grafični bienale I - 1955
S
Jul 1955 - Sep 1955
Ljubljana
(1)
+0
Kržišnik, Zoran (Curator)
+0
I. Mednarodna Graficna Razstava - 'I. Exposition Internationale de Gravure'
Ljubljanski grafični bienale I - 1955
, Slovenia
Ljubljana ,
Slovenia
Yves Alix (1890 - 1969); Jean François A. Couy (1910 - 1983); Jean Deville (1901 - 1972); Édouard Joseph Goërg (1893 - 1969); Pierre Guastalla (1891 - 1968); Herbert André Lespinasse (1884 - 1972); Roger Vieillard (1907 - 1989); Werner Berg (1904 - 1981); Slavi Souček (1898 - 1980); Rudolf Szyszkowitz (1905 - 1976); Jozef Cantré (1890 - 1957); Jean Jacques de Grave (1923); Henri Heerbrandt (1912 - 1982); Chantal de Hemptinne (1928); Henri Kerels (1896 - 1956); Frans Masereel (1889 - 1972); Edgard Tytgat (1879 - 1957); Ilia Petrov (1903); Vesselin Staikov (1906); Vassil Zakhariev (1895); Vincent Hložník (1919 - 1997); Jaromír Stretti-Zamponi (1882 - 1959); Maximilian Švabinský (1873 - 1962); Asger [Asger Oluf Jørgensen] Jorn (1914 - 1973); Mogens Zieler (1905 - 1983); Ina Colliander (1905 - 1985); Erkki Johannes Hervo (1924 - 1994); Toimi Kiviharju (1912 - 1975); Erkki Talari (1907 - 1983); Voitto Jalmari Vikainen (1912 - 1985); Jacques Boullaire (1893 - 1976); Emile Henry Tilmans (1888 - 1960); Raymond Abner (1924 - 1999); Jean-Michel Atlan (1913 - 1960); Anna-Eva Bergman (1909 - 1987); Camille [Camille Briand] Bryen (1907 - 1977); Massimo [Max Ihlenfeld] Campigli (1895 - 1971); Antoni Clavé (1913 - 2005); Lucien Coutaud (1904 - 1977); Óscar Domínguez (1906 - 1957); Jean Dubuffet (1901 - 1985); Maurice Estève (1904 - 2001); Max Ernst (1891 - 1976); Gotthard Johnny Friedlaender (1912 - 1992); Léon Gischia (1903 - 1991); Gino Gregori (1906 - 1973); Hans Hartung (1904 - 1989); Stanley William Hayter (1901 - 1988); Buffie Johnson (1912 - 2006); Berto Lardera (1911 - 1989); Fernand Léger (1881 - 1955); André Lhote (1885 - 1962); Alfred Manessier (1911 - 1993); Jean Le Moal (1909 - 2007); Norma Gloria Morgan (1928); Kaiko Moti (1921 - 1989); Zoran Antonio Mušič (1909 - 2005); Jean Piaubert (1900 - 2002); Helen Elizabeth Phillips (1913 - 1994); Édouard Pignon (1905 - 1993); Veno Pilon (1896 - 1970); Mario Prassinos (1916 - 1985); Krishna Reddy (1925 - 2018); Germaine Richier (1902 - 1959); Gérard Ernest Schneider (1896 - 1986); Gino Severini (1883 - 1966); Gustave Singier (1909 - 1984); Zora Staack (1910 - 2001); Constantin Terechkovitch (1902 - 1978); Shirley Estelle Witebsky (1925 - 1966); Ossip Zadkine (1890 - 1967); Wou-Ki ZAO (1921 - 2013); Avgust Černigoj (1898 - 1985); Pietro Sanchini (1915 - 2002); Giuseppe Santomaso (1907 - 1990); Lojze [Luigi] Spacal (1907 - 2000); Giuseppe Viviani (1898 - 1965); Tetsurō Komai (1920 - 1976); Shiko Munakata (1903 - 1975); Jun-ichiro Sekino (1914 - 1988); Riko Debenjak (1908 - 1987); Stojan Ćelić (1925 - 1992); Vesna Borčić (1920); Božidar Jakac (1899 - 1989); Boško Karanović (1924); Albert Kinert (1919 - 1987); Tone Kralj (1900 - 1975); Miha Maleš (1903); France Mihelič (1907 - 1998); Marjan Pogačnik (1920); Marij Pregelj (1913 - 1967); Zlatko Priča (1916 - 2002); Josip Restek (1915 - 1987); Maksim Sedej (1909 - 1974); Vilko Selan-Gliha (1912); Mladen Srbinović (1925); Aleksander Šivert (1923); Eleanor Esmonde-White (1914 - 2007); Rupert Shephard (1909 - 1992); Albert Dumouchel (1916 - 1971); Jack Nichols (1921 - 2009); Ádám Würtz (1927 - 1994); Joseph Domján (1907 - 1992); Andrés Czanady (1929); Harry [Hermanus van] Disberg (1921 - 2004); M. C. (Mauritz Cornelis) Escher (1898 - 1972); Dirk van Gelder (1907 - 1990); Jacobus Marie Prange (1904 - 1970); Gust [Gustavus Adrianus Maria] Romijn (1922 - 2010); Toon Wegner (1926); Andrzej Rudziński (1910 - 1980); Gheorghe Naum (1907 - 1968); Jean Alexandru Stériadi (1880 - 1956); Béla Gy. Szabó (1905 - 1985); Vladimir Andrejevič Favorskiĭ (1886 - 1964); Evgueni Kibrik (1906 - 1978); Georgij Semenovich Vereisky (1886 - 1962); Serge Brignoni (1903 - 2002); Hans (Fis) Fischer (1909 - 1958); Max Hunziker (1901 - 1976); Aldo Patocchi (1907 - 1986); Fritz Eduard Pauli (1891 - 1968); Emil Zbinden (1908 - 1991); Oktay Dikmen (1927); All T. German (1934); Bayram Küçük (1937); Geoffrey Clarke (1924 - 2014); Frank Martin (1921); Anthony Gross (1905 - 1984); Gertrude Hermes (1901 - 1983); Blair Rowlands Hughes-Stanton (1902 - 1981); Laura Johnson Knight (1877 - 1970); Nora Lavrin (1897 - 1985); Henry Moore (1898 - 1986); Ben Nicholson (1894 - 1982); Clifford Cyril Webb (1895 - 1972); Ceri Richards (1903 - 1971); HAP [Helmut Andreas Paul] Grieshaber (1909 - 1981); Carl-Heinz Kliemann (1924 - 2016); Roland Neuer (1924); Hans Otto Orlowski (1894 - 1967); Otto Pankok (1893 - 1966); Bruno Skibbe (1906 - 1975); Irving Amen (1918 - 2011); Leonard Baskin (1922 - 2000); Antonio Frasconi (1919 - 2013); Hans Jelinek (1910 - 1992); Misch Kohn (1916 - 2002); Armin Landeck (1905 - 1984); Mauricio Lasansky (1914 - 2012); Leona Pierce (1921 - 2002); Lynd Kendall Ward (1905 - 1985); Henri Georges Adam (1904 - 1967); Herman Armour Webster (1878 - 1970); Pablo Picasso (1881 - 1973); Maria Hiszpańska-Neumann (1917 - 1980); Andrzej Jurkiewicz (1907 - 1967); Nicolas Mathijs Eekman (1889 - 1973);
Zoran Kržišnik;
Kunstverein in Hamburg
G
Sep 1953 - Oct 1953
Hamburg
(604)
+0
Farbige Graphik 1953
Kunstverein in Hamburg
, Germany
Hamburg ,
Germany
Hans Achenbach (1891 - 1972); Rudolf Werner Ackermann (1908 - 1982); Heinz Barth (1928); Curth Georg Becker (1904 - 1972); [Arno Walter] Arno (1930); Walter Becker (1893 - 1984); Georg Jakob Best (1903 - 2003); Gerth Biese (1901 - 1980); Kurt Bunge (1911 - 1998); Toni Burghart (1928 - 2008); Charles Crodel (1894 - 1973); Gottfried Diehl (1896 - 1956); Otto Wilhelm Eglau (1917 - 1988); Bernhard Epple (1912 - 1999); [Franz Alfred Theophil Winter] Fathwinter (1906 - 1974); Arthur Fauser (1911 - 1990); Helmut Fiebiger (1928); Gerhard Fietz (1910 - 1997); Werner Gilles (1894 - 1961); Hans Goethert (1926); Oskar E. Goller (1912 - 2003); Markus von Gosen (1913 - 2004); Peter Grau (1928 - 2016); Georg Gresko (1920 - 1962); HAP [Helmut Andreas Paul] Grieshaber (1909 - 1981); Erhard Gross (1926); Inge Hergenhahn-Dinand (1907 - 2003); Gerhard Hoehme (1920 - 1989); Christa Janik (1934); Horst Janssen (1929 - 1995); Heinz Kampmann-Hervest (1913 - 1985); Georg Kinzer (1896 - 1983); Carl-Heinz Kliemann (1924 - 2016); Ulrich Knispel (1911 - 1978); Gertrud Köhler (1920); Rudolf Kügler (1921); Dietmar Lemcke (1930); Joachim Lutz (1906 - 1954); Erich Mansen (1929 - 2012); Georg Meistermann (1911 - 1990); Eugen Moock (1898); Rolf Müller-Landau (1903 - 1997); Christof Nanko (1931); Ernst Wilhelm Nay (1902 - 1968); Rolf Nesch (1893 - 1975); Roland Neuer (1924); Otto Neumann (1895 - 1975); Hermann Ober (1920 - 1997); Ludwig Orny (1920); Karl Rödel (1907 - 1982); Karl Rössing (1897 - 1987); Rudolf Scharpf (1919 - 2014); Gerhard Schrader (1907 - 1985); Johanna Schütz-Wolff (1896 - 1965); Kurt Sohns (1907 - 1990); Liesel Sonnemann-Hinsch (1923 - 1964); Ferdinand Spindel (1914 - 1980); Hermann Teuber (1894 - 1985); Helmut Thoma (1909 - 1993); Hans Reimar Venske (1929 - 2001); Paul Alfred Wais (1905 - 1988); Ernst Weiers (1909 - 1978); Karlheinz Wende (1924); Gerhard Wendland (1910 - 1986); Conrad Westpfahl (1891 - 1976); Heinrich Wildemann (1904 - 1964); Heinrich Wilthelm (1913 - 1969); Klaus Winter (1928); Alfred Winter-Rust (1923 - 2000); Dorit Winzens (1931); Wolf Hoffmann (1898 - 1979);