Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Bergen Assembly 2013
S
Aug 2013 - Oct 2013
Bergen
(1)
+0
Riff, David (Curator)
+0
Degot, Ekaterina (Curator)
+0
N/A
Bergen Assembly 2013
Bergen ,
Christian von Borries (1961); [Aeron Bergman *1971 & Alejandra Salinas *1977] Bergman & Salinas ; Olga Chernysheva (1962); Chto Delat? (2003); Keti Chukhrov; Carlfriedrich Claus (1930 - 1998); Lars & Fadlabi Cuzner; Josef Dabernig (1956); Stephan Dillemuth (1954); Dora García (1965); Ritwik Ghatak; Pedro Gómez-Egaña (1976); Boris Groys (1947); Inti Guerrero; Tomás Gutiérrez Alea; Dmitry Gutov (1960); Ane Hjort Guttu (1971); Jan Peter Hammer; Kiluanji Kia Henda (1979); Francis Hunger (1976); [Dusan Mandic*1954, Miran Mohar*1958, Andrej Savski*1961, Roman Uranjek*1961, Borut Vogelnik*1959] IRWIN (1983); Ilya & Emilia [Ilya Josifovich Kabakov * 1933 & Emilia Kanevsky *1945] Kabakov (1989); Yuri Alexandrovich Leiderman (1963); [Ivan Melnychuk & Oleksandr Burlaka] Grupa Predmetiv; Eduardo Molinari; Anna Oppermann (1940 - 1993); Uriel Orlow (1973); Pavel Pepperstein (1966); Aleksander Mikhailovich Rodchenko (1891 - 1956); Roee Rosen (1963); [Ada Rybachuk 1931–2010 & Volodymyr Melnychenko *1932] Rybachuk & Melnychenko; Renatá Salecl; Konstanze Schmitt; Mrinal Sen; Benedict Seymour; [Alice Creischer / Andreas Siekmann] Creischer / Siekmann; Andrey Silvestrov; Maxim Spivakov; Imogen Stidworthy (1963); Władysław Maximilianowitsch Strzemiński (1893 - 1952); [Markus Miessen, Diogo Passarinho, Yulia Startsev, Martin Pohl, Mehran Mojtahedzadeh,Sophie Burgess] Studio Miessen; Pyotr Subbotin-Permyak; Pelin Tan; Mariusz Tarkawian (1983); [Minze Tummescheit & Arne Hector] Tummescheidt & Hector; [Alexey Buldakov & Anastasia Potemkina] Urban Fauna Laboratory; Dimitri Venkov (1980); Jan Verwoert; Anton Vidokle (1965); Clemens von Wedemeyer (1974); Men Hoi Wong; [Jumana Manna & Sille Storihle] Manna & Storihle;
David Riff; Ekaterina Degot;
9th Gwangju Biennale
S
Sep 2012 - Nov 2012
Gwangju
(1)
+0
Kim, Sunjung (Curator)
+0
Kataoka, Mami (Curator)
+0
Lu, Carol Yinghua (Curator)
+0
Adajania, Nancy (Curator)
+0
Ai-Khudhairi, Wassan (Curator)
+0
N/A
9th Gwangju Biennale
, Korea
Gwangju ,
Korea
[Botner e Pedro & Fabiano Gonper] A Gentil Carioca; Abraham Cruzvillegas (1968); [Adam Broomberg *1970, Oliver Chanarin *1971] Broomberg & Chanarin; Agung Kurniawan (1968); Ahn Kyuchul; Weiwei AI (1957); Aki Sasamoto (1980); Younis Al-Azzawy; Allan Kaprow (1927 - 2006); [Allan Sekula *1951 & Noël Burch *1932] Sekula & Burch; Ana Hušman; Anri Sala (1974); Benjamin Armstrong (1975); [Sang-Hwa Park, Han-byul Jang, Mae-Lee Lee, Han-yeol Kim, Un Kang] Bibimbbap; Boris Groys (1947); [Shaina Anand, Sanjay Bhangar, Ashok Sukumaran] CAMP (2007); Mi-yeon Choi; Chris Marker (1921 - 2012); Chto Delat? (2003); [Craig Walsh & Hiromi Tango] Walsh & Tango; Dane Mitchell (1976); Darinka Pop-Mitić (1975); Delaine Le Bas; Dick Verdult (1954); Do-Ho Suh (1962); Fayçal Baghriche (1972); Fouad Elkoury; Han Dong (1958); Haroon Mirza (1977); Hyun Tack Cho; James Cahill; Jangarh Singh Shyam (1960 - 2001); Jenny Holzer (1950); Jeonglok LEE; Jihae Hwang; Josef Dabernig (1956); Julia Dault (1977); Julieta Aranda (1975); Anton Vidokle (1965); Jun Yang (1975); Yoon-Suk Jung; Yu Yeon Kim; Kelly Schacht (1983); Beom Kim (1963); Laurent Grasso (1972); Li Fuchun; Ran Li (1986); Lu Yue; Magnus Bärtås (1962); Maha Maamoun (1972); Maki Toshima; Malak Helmy (1982); Mark Bradford (1961); Michael Joo (1966); Monica Nador; Motoyuki SHITAMICHI (1978); Nástio Mosquito (1981); SunTag NOH (1971); Pedro Reyes (1972); Poklong Anading (1975); Porntaweesak Rimsakul (1979); Rasheed Araeen (1935); Rim Dong Sik (1954); Rirkrit Tiravanija (1961); Sara Nuytemans (1970); Scott Eady; Šejla Kamerić (1976); Sheba Chhachhi (1958); Shuruq Harb (1980); Simon Fujiwara (1982); Slavs and Tatars (2006); Sophia Al-Maria (1983); Tintin Wulia (1972); Tobias Rehberger (1966); Wei-Cheng Tu; Sunok U (1958); Varda Caivano (1971); [Fiona Koh, Joshua Yang and Justin Loke] Vertical Submarine; Wael Shawky (1971); Wolfgang Laib (1950); Wu Tsang (1982); [Gimhongsok *1964, Tsuyoshi Ozawa *1965, Chen Shaoxiong *1962] Xijing Men (2007); [Güven İncirlioğlu & Hakan Topal] xurban_collective; Erbossyn Meldibekov (1964); [Joana Hadjithomas *1969 & Khalil Joreige *1969] Hadjithomas & Joreige; [Gulnara Kasmalieva *1960 & Muratbek Djumaliev *1965] Kasmalieva & Djumaliev; [Babak Afrassiabi & Nasrin Tabatabai] Pages (2004); [MOON Kyungwon *1969 & JEON Joonho *1969] MOON & JEON; Kimsooja (1957); [Andreas Hofer] Andy Hope 1930 (1963);
Sunjung Kim; Mami Kataoka; Carol Yinghua Lu; Nancy Adajania; Wassan Ai-Khudhairi;
documenta XIII
S
Jun 2012 - Sep 2012
Kassel
(1)
+0
Christov-Bakargiev, Carolyn (Curator)
+0
documenta XIII
documenta XIII
Kassel ,
Korea
Lida Abdul (1973); Bani Abidi (1971); Etel Adnan (1925 - 2021); Theodor W. Adorno (1903 - 1969); Leez Ahmady; Korbinian Aigner; Vyacheslav Akhunov (1948); Barmak Akram; Khadim Ali (1978); Éirc Alliez; [Jennifer Allora *1974, Guillermo Calzadilla *1971] Allora & Calzadilla (1995); Maria Thereza Alves (1961); Francis Alÿs (1959); Ayreen Anastas; AND AND AND; Arjun Appadurai; Ida Applebroog (1929 - 2023); Irina Aristarkhova; Mohammad Yusuf Asefi; Douglas Ashford (1958); Tarek Atoui (1980); Kader Attia (1970); Julie Ault (1957); Fiona Hall (1953); Alexandra Bachzetsis (1974); Nanni Balestrini (1935); Amy Balkin; Lars Bang Larsen; Karen Barad; Bassam El Baroni; Judith Barry (1954); Massimo Bartolini (1962); Gianfranco Baruchello (1924 - 2023); Ahmed Basiony; Hrach Bayadyan; Thomas Bayrle (1937); Jérôme Bel (1964); Mario Bellatin; Walter Benjamin (1892 - 1940); Jill Bennett; Gordon Bennett (1955 - 2014); Franco Berardi Bifo; Rossella Biscotti (1978); Manon de Boer (1966); Alighiero Boetti (1940 - 1994); Anna Boghigiuan (1946); Bruno Bosteels; Carol Bove (1971); Ali Brivanlou; Kristina Buch (1983); Susan Buck-Morss; Judith Butler; Andrea Büttner (1972); Gerard Byrne (1969); [Shaina Anand, Sanjay Bhangar, Ashok Sukumaran] CAMP (2007); [Janet Cardiff *1957 & George Bures Miller *1960] Cardiff & Miller; Emily Carr (1871 - 1945); Mariana Castillo Deball (1975); Cornelius Castoriadis; Andrea Cavalletti; George Chan; Paul Chan (1973); Kudzanai Chiurai (1981); Geoff Cox; Daniel Gustav Cramer (1975); [Nicolas Malevé *1969 & Michael Murtaugh *1972] Constant (1997); Abraham Cruzvillegas (1968); István Csákány (1978); Attila Csörgó (1965); Antoni Cumella (1913 - 1985); Salvador Dalí (1904 - 1989); Marie Darrieussecq; Dietmar Dath; Lydia Davis; Tacita Dean (1965); Mark Dion (1961); Théa Djordjadze (1971); Willie Doherty (1959); Nikola Doll; Trisha Donnelly (1974); Sam Durant (1961); Jimmie Durham (1940 - 2021); Haris Epaminonda (1980); Cevdet Erek (1974); Michael Eskin; [Guillermo Faivovich *1977 & Nicolás Goldberg *1978] Faivovich & Goldberg; Matias Faldbakken (1973); Geoffrey Farmer (1967); Omer Fast (1972); Lara Favaretto (1973); Silvia Federici; Ceal Floyer (1968); Llyn Foulkes (1934); Abul Qasem Foushanji; Chiara Fumai (1978 - 2017); Bettina Funcke; Rene Gabri; Peter L. Galison; Dario Gamboni; Ryan Gander (1976); Dora García (1965); Mario García Torres (1975); Fernando García-Dory; Theaster Gates (1973); Jeanno Gaussi (1973); Ashraf Ghani; Mariam Ghani (1978); Simryn Gill (1959); Édouard Glissant; Kenneth Goldsmith (1961); Julio González (1876 - 1942); Avery F. Gordon; Tue Greenfort (1973); Boris Groys (1947); Durs Grünbein (1962); Péter György; Zainab Haidary; Dorothea von Hantelmann; Donna Haraway; Michael Hardt; Graham Harman; Salah M. Hassan; Florian Hecker (1975); Alanna Heiss (1944); Daniel Heller-Roazen; Tamara Henderson; Sofia Hernández Chong Cuy; Susan Hiller (1940 - 2019); Horst Hoheisel (1944); Brian Holmes; Judith Hopf (1969); [Khaled Hourani *1965, Amjad Ghannam, Rashid Masharawi] Hourani, Ghannam, Masharawi; Pierre Huyghe (1962); Emily Jacir (1970); Alejandro Jodorowsky (1929); Toril Johannessen (1978); Joan Jonas (1936); [Brian Jungen & Duane Linklater] Jungen & Linklater; Rudolf Kaesbach (1873 - 1955); Masood Kamandy (1981); Amar Kanwar (1964); William Kentridge (1955); Hassan Khan (1975); Sunjung Kim; Adam Kleinman; Alexander Kluge (1932); Koyo Kouoh; Joasia Krysa; Christian Kuhtz; Erkki Kurenniemi (1941 - 2017); Marta Kuzma (1964); Adriana Lara (1978); Horacio Larrain Barros (1929); Dinh Q. Lê (1968 - 2024); Giang Huong Vu; Tho Quang; Phuong Dong Huynh; Thu Nguyen; Hieu Truong; Oanh Phan; Toan Thi Nguyen; Anh Duong; Phuong Minh; Tien Kim; Phong Quach; Thanh Chau Lê Nguyen; Pamela M. Lee; Jolyon Leslie; Gabriël Lester (1972); David Levi Strauss; David Link; Maria M. Loboda (1979); Mark Lombardi (1951 - 2000); Aníbal López; Ada Lovelace; Renata Lucas (1971); György Lukács (1885 - 1971); Sissel Tolaas (1959); [Marcos Lutyens *1964 & Raimundas Malašauskas] Lutyens & Malašauskas; Goshka Macuga (1967); Anna Maria Maiolino (1942); Catherine Malabou; Nalini Malani (1946); Raimundas Malasauskas; [Emmanuel Rudinski] Man Ray (1890 - 1976); Thomas Mann; Maria [Maria de Lourdes Alves Martins] Martins (1894 - 1973); Francesco Matarrese (1950); Fabio Mauri (1926 - 2009); Julie Mehretu (1970); John Menick (1976); Christoph Menke; Gustav Metzger (1926 - 2017); Lee [Elizabeth] Miller [Lady Penrose] (1907 - 1977); W. J. T. Mitchell; Aman Mojadidi; [MOON Kyungwon *1969 & JEON Joonho *1969] MOON & JEON; Gareth Moore; Giorgio Morandi (1890 - 1964); Romaine Moreton; Julia Moritz; Rabih Mroué (1967); Setphen Muecke (1951); Zanele Muholi (1972); Christian-Philipp Müller (1957); Ingo Niermann; Arne Nordheim; M.A. Numminen (1940); Shinrō Ōtake (1955); Rahraw Omarzad; Roman Ondák (1966); Füsun Onur (1938); [Anjalika Sagar *1968, Kodwo Eshun *1967, Richard Couzins *1967] The Otolith Group (2002); Lívia Páldi; Christodoulos Panayiotou (1978); Nikos Papastergiadis; Aaron Peck (1979); Giuseppe Penone (1947); Claire Pentecost (1956); Alexei Penzin; Hetti Perkins; Holly Pester; Michael Petzet; Susan Philipsz (1965); Pratchaya Phinthong (1974); Sopheap Pich (1971); Griselda Pollock; Lea Porsager (1981); Michael Portnoy (1971); Margaret Preston; Seth Price (1973); Ana Prvacki (1976); Walid Raad (1967); Atiq Rahimi (1962); Michael Rakowitz (1973); Araya Rasdjarmrearnsook (1957); Doreen Reid Nakamarra; Pedro Reyes (1972); Gunnar Richter; Sarah Rifky; Stuart Ringholt (1971); [Ruth Robbins *1974 & Red Vaughan Tremmel *1970] Robbins & Tremmel; [Juana Marta Rodas *1925 & Julia Isidrez *1967] Rodas & Isidrez; Suely Rolnik; Jacqueline Rose; Andrew Ross; Pascal Rousseau (1965); Paul Ryan (1955); Hannah Ryggen (1894 - 1970); Aase Texmon Rygh; Nawal El Saadawi; Natascha Sadr-Haghighian; Anri Sala (1974); Issa Samb (1945 - 2017); Annemarie Sauzeau; Ines Schaber (1969); Eva Scharrer; Jakob Schillinger; Kitty Scott; Tino Sehgal (1976); Ashkan Sepahvand; Albert Serra; Nicola Setari; Tejal Shah (1979); Wael Shawky (1971); Zolaykha Sherzad; Adania Shibli; Vandana Shiva; Nedko Solakov (1957); Dong SONG (1966); Tamás St. Turba; Alexandra Sukhareva (1983); Imre Szeman; Mika Taanila (1965); Mohsen Taasha; G.M. Tamás; Alexander Tarakhovsky; Michael Taussig; Jane Taylor; Javier Téllez (1969); Warwick Thornton; Warlimpirrnga Tjapaltjarri (1958); Jalal Toufic (1962); Rosemarie Trockel (1952); Mario Tronti; Rattana Vandy (1980); Nath Vann (1946); Chiara Vecchiarelli; Ignacio Vidal-Folch; Enrique Vila-Matas; Andrea Viliani (1973); Adrián Villar Rojas (1980); Eduardo Viveiros de Castro; Jeronimo Voss (1981); Roy Wagner; Ian Wallace (1943 - 2007); Jessica Warboys (1977); Lori Waxman; Clemens von Wedemeyer (1974); [Apichatpong Weerasethakul & Chaisiri Jiwarangsan] Weerasethakul & Jiwarangsan; Lawrence Weiner (1942 - 2021); Eyal Weizman; Lei YAN (1965); HaeGue Yang (1971); Akram Zaatari (1966); Zalmaï (1964); Alejandro Zambra; Anton Zeilinger (1945); Konrad Zuse (1910 - 1995); Critical Art Ensemble; Charlotte Salomon (1917 - 1943); Robin Kahn (1961);
Carolyn Christov-Bakargiev;
Musée d'art contemporain de Montréal - MACM
G
Apr 2010 - May 2010
Montréal - Québec
(96)
+0
N/A
Musée d'art contemporain de Montréal - MACM
Montréal - Québec ,
Korea
Adel Abdessemed (1971); Oreet Ashery (1966); Christoph Büchel (1966); Omer Fast (1972); Boris Groys (1947); Rabih Mroué (1967); Nira Pereg (1969); Wael Shawky (1971); Jalal Toufic (1962); [Jerry B. Jenkins & Tim LaHaye] Jenkins & LaHaye;
Extra City
G
Apr 2009 - May 2009
Antwerp
(2)
+0
N/A
Extra City
, Belgium
Antwerp ,
Belgium
Dirk Braeckman (1958); T.S. [Thomas Stearns] Eliot (1888 - 1965); Jan Fabre (1958); Boris Groys (1947); Vassilis Karouk; Mark Manders (1968); Poka-Yio; Lucas Samaras (1936 - 2024); Gregor Schneider (1969); Vello Vinn (1939); Eva Vretzaki;
ZKM | Medienmuseum
G
May 2002 - Sep 2002
Karlsruhe
(26)
+0
Weibel, Peter (Curator)
+0
Latour, Bruno (Curator)
+0
Galison, Peter (Curator)
+0
Lowe, Adam (Curator)
+0
Koerner, Joseph Leo (Curator)
+0
Gamboni, Dario (Curator)
+0
Obrist, Hans Ulrich (Curator)
+0
iconoclash - 'Beyond the Image Wars in Science, Religion and Art'
ZKM | Medienmuseum
, Germany
Karlsruhe ,
Germany
Josef Albers (1888 - 1976); Giovanni Anselmo (1934 - 2023); [Armand Pierre Fernandez] Arman (1928 - 2005); John M Armleder (1948); Richard Artschwager (1923 - 2013); Fiona Banner (1966); H. Baron; Robert Barry (1936); Judith Baudinet; Willi Baumeister (1889 - 1955); Joseph Beuys (1921 - 1986); Samuel Bianchini; Carel Blotcamp (1945); Christian Boltanski (1944 - 2021); Luc Boltanski (1940); Ecke Bonk (1953); Christine Borland (1965); Stan Brakhage (1933 - 2003); Auguste Bruno Braquehais (1823 - 1875); George Brecht (1926 - 2008); Robert C. Breer (1926 - 2011); Candice Breitz (1972); Marcel Broodthaers (1924 - 1976); Günter Brus (1938); Daniel Buren (1938); André Cadere (1934 - 1978); Sophie Calle (1953); Jean d' Esparbes (1899 - 1968); Francisco José de Goya y Lucientes (1746 - 1828); Walter De Maria (1935 - 2013); Max Dean (1949); Guy Debord (1931 - 1994); Marcel Duchamp (1887 - 1968); Cerith Wyn Evans (1958); VALIE EXPORT (1940); Angus Fairhurst (1966 - 2008); Charles Fichot (1817 - 1903); Robert Filliou (1926 - 1987); Lucio Fontana (1899 - 1968); Manuel Franquelo (1953); Jochen Gerz (1940); André Gill (1840 - 1885); Charles Gleyre (1806 - 1874); Felix Gmelin (1962); Douglas Gordon (1966); Boris Groys (1947); Hans Haacke (1936); Orit & Tal Halpern; Richard Hamilton (1922 - 2011); Young Hay; Eric J. Heller (1946); Bardo Henning; Georg Herold (1947); Rudolf Herz (1954); Wolfgang Hicks (1909 - 1983); Gary Hillberg; Jenny Holzer (1950); Jörg Immendorff (1945 - 2007); John Isaacs (1968); Arata Isozaki (1931 - 2022); Richard Jackson (1939); Derek Jarman (1942 - 1994); [Joana Hadjithomas *1969 & Khalil Joreige *1969] Hadjithomas & Joreige; Asger [Asger Oluf Jørgensen] Jorn (1914 - 1973); Allan Kaprow (1927 - 2006); Martin Kippenberger (1953 - 1997); Imi [Klaus Wolf] Knoebel (1940); Robert Koch (1843 - 1910); [Vitaly Komar *1943 & Alexander Melamid *1945] Komar & Melamid; Alberto Korda (1928 - 2001); Simon Linke (1958); Thomas Locher (1956); [Joachim Sauter & Dirk Lüsebrink] Sauter & Lüsebrink; George Macunias (1931 - 1978); Kazimir Severinovich Malevich (1879 - 1935); Piero Manzoni (1933 - 1963); Gordon Matta-Clark (1943 - 1978); Henry Mayo Bateman (1887 - 1970); Allan McCollum (1944); Gérald Minkoff (1937); [Evgeny Asse, Viktor Misiano, Vadim Fishkin, Dmitry Gutov] Asse & Misiano & Fishkin & Gutov; Achim Mohné (1964); [Laura Mulvey & Marc Lewis] Mulvey & Lewis; Yōko Ono (1933); Roman Opałka (1931 - 2011); Giulio Paolini (1940); Pavel Pepperstein (1966); Francis Picabia (1879 - 1953); Sigmar Polke (1941 - 2010); Richard Powers; Stephen Prina (1954); Marc Quinn (1964); Arnulf Rainer (1929); Ad Reinhardt (1913 - 1967); Gerhard Richter (1932); Sophie Ristelhueber (1949); Peter Robinson (1966); Axel Roch; Dieter (Diter Rot) Roth (1930 - 1998); Claude Rutault (1941 - 2022); Reiner Ruthenbeck (1937); Ronald Searle (1920 - 2011); Jeffrey Shaw (1944); Daniel [Daniel Isaac Feinstein] Spoerri (1930); Klaus Staeck (1938); [Olga Stolpovskaya *1969 & Dmitry Troitsky *1971] Stolpovskaya & Troitsky; August Strindberg (1849 - 1912); [Elaine Frances Sturtevant] Sturtevant (1924 - 2014); Zoltán Szegedy-Maszák (1969); Endre Tót (1937); Günther Uecker (1930); [Uwe Laysiepen] Ulay (1943 - 2020); Timm Ulrichs (1940); Marijke van Warmerdam (1960); Ben Vautier (1935); Daniel Vierge (1851 - 1904); Wolf Vostell (1932 - 1998); Franz Erhard Walther (1939); Andy Warhol (1928 - 1987); Robert [Bob] Watts (1923 - 1988); Peter Weibel (1944 - 2023); Yong-Ping Huang (1954 - 2019); Peter Zimmermann (1956); [Michael Baldwin, Mel Ramsden] Art & Language (1977); Denis Laborde; Bernhard Neubauer; [Jimmie Durham *1940 & Maria Theresa Alves *1961] Durham & Alves; [Adolf Mathias & Svan Sahle] Mathias & Sahle; [Tracey Moffatt & Gary Hillberg] Moffatt & Hillberg; [Richard Aczel, Márton Fernezelyi, Robert Koch, Zoltán Szegedy-Maszak] Aczel & Fernezelyi & Koch & Szegedy-Maszak;
Peter Weibel; Bruno Latour; Peter Galison; Adam Lowe; Joseph Leo Koerner; Dario Gamboni; Hans Ulrich Obrist;
nbk - neue bildende kunst
S
Aug 1997 - Sep 1997
Hamburg
(798)
+0
N/A
nbk - neue bildende kunst
, Germany
Hamburg ,
Germany
Boris Groys (1947);